Lázně Kynžvart leží na úpatí Slavkovského lesa. Lázně sloužily až do poloviny minulého století dospělým pacientům. Nyní jsou však určeny jen dětským pacientům, kteří se zde léčí s nemocemi horních cest dýchacích a kožními nemocemi.
Lázně Kynžvart patří mezi čtyři lokality v České republice, které mají natolik unikátní klimatické podmínky, že byly uznány rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR jako léčebný přírodní zdroj.
Centrum města tvoří náměstí s historickou budovou radnice a kostelem svaté Markéty. Nejvýznamnější památkou je zámek Kynžvart vystavěný v renesančním stylu s přilehlým rozlehlým parkem. Přímo na zámecký areál navazuje 18jamkové golfové hřiště.
Lázeňské léčivé zdroje
Výjimečné klimatické podmínky, které vycházejí z polohy areálu léčebny: Podhorská oblast s nadmořskou výškou přes 700 m, nad hranicí přízemních mlh. Umístění areálu na jihozápadním svahu Slavkovského lesa (vlivem jihozápadní expozice je zde o 20 – 30 % intenzivnější oslunění, ale celoročně průměrná nižší teplota vzduchu). Vysoká a stálá vlhkost vzduchu daná blízkostí smíšených lesů, produkujících lehké záporné ionty. Ideálně čisté ovzduší kontrolované vlastním měřením (celoročně minimální hodnoty oxidů síry, oxidů dusíku a polétavého prachu).
Minerální vody jsou součástí zřídelní soustavy studených kyselek uvnitř široké mariánskolázeňské zřídelní oblasti, avšak společný mají pouze hlubinný zdroj oxidu uhličitého.
Pramen Richard
Velice známá léčivá minerální voda, čirá, příjemně osvěžující chuti. Jedná se o přírodní prostou kyselku hydrogenuhličitanosírano-vápeno-hořečnatého typu, studenou, hypotonickou s vyváženým obsahem minerálů. Pramen je využit při výtoku do pitného pavilónku a je usměrněn automatem, který je spouštěn čipovou kartou nebo mincí. Pramen je využíván k zajištění pitného režimu pacientů.
Pramen Viktor a Helena
Oba léčivé prameny jsou přírodní prosté železnaté kyselky hydrogenuhličitano-vápenatohořečnatého typu se zvýšeným obsahem kyseliny křemičité, vápníku a sodíku, studené, hypotonické. Oba prameny vyúsťují v pitném pavilónku.
Pramen Helena je využíván k výplachům horních cest dýchacích a kloktání a vzhledem k obdobnému složení jako mariánskolázeňský Rudolfův pramen k léčbě nefrourologických pacientů (koupele, pitné kúry).
Pramen Marie
Jímání je provedeno pouze do studny na pozemku pod lázeňským domem Šárka.
Léčebné procedury a zdravotní výkony
- Klimatická léčba
- Inhalační léčba s využitím minerálních vod
- Dechová rehabilitace a gymnastika
- Mechanoterapie – masáže, míčkování
- Léčebná tělesná výchova
- Léčebná tělesná výchova v bazénu, jehož voda je ošetřována ozónem
- Vodoléčebné procedury - Hubardova koupel, Hauffeho lázeň, střídavé nožní koupele, skotské střiky, přísadové koupele
- Plynové uhličité zábaly
- Slatinné zábaly
- Myofeedback
- Elektroterapie, magnetoterapie, termoterapie – sauna
- Diagnostické fyzikální, přístrojové a biochemické vyšetření
- Ostatní procedury
Indikace k lázeňské péči
Lázeňská péče je určena dětem ve věku od 2 do 15 let (nebo do ukončení základní školní docházky) s nespecifickým onemocněním dýchacího ústrojí, onemocněním kožním a dále je určena dětem i dorostencům s nefrourologickými indikacemi.
Léčení netuberkulózních nemocí dýchacího ústrojí
- Recidivující katary horních cest dýchacích s oslabenou odolností
- Alergická rýma
- Bronchitidy
- Sinobronchiální syndrom
- Stavy po bronchopneumoniích
- Obstruktivní bronchitidy
- Asthma bronchiale
- Dermorespirační syndrom
- Plicní fibrosa
- Stavy po operacích dýchacího ústrojí a hrudníku
Léčení nemocí kožních
- Psoriasis
- Atopický ekzém a jiné ekzémy
- Ichtyosis
- Jiné chronické dermatózy
Nemoci ledvin a močových cest
- Recidivující nebo vleklé záněty ledvin
- Urolitiáza
- Stavy po operacích močového ústrojí
- Vleklá difusní onemocnění ledvinných klubíček